Updated regional matches and scores for regional teams

0


REGIONAL SOFTBALL PAIRS

All games start at 7 p.m.

The regional champions advance to the State Tournament July 19-23 at Harlan and Hazel Rogers Park in Fort Dodge.

CLASS 4

REGION 4

Quarter-finals

Thursday July 8

in Grinnell

Grinnell vs. Pella

in Keokuk

Keokuk vs. Mount Pleasant

Semi finals

saturday july 10

in Carlisle

Carlisle winner vs. Grinnell / Pella

in Fairfield

Fairfield vs. Keokuk / Mount Pleasant winner

Final

Tuesday July 13

to TBA

Winners of the semi-finals

REGION 6

Quarter-finals

Thursday July 8

in Oskaloosa

Oskaloosa vs. Washington

in Burlington

Burlington vs. Fort Madison

Semi finals

saturday july 10

at Norwalk

Norwalk vs. Oskalooa / Washington winner

in Benton

Benton vs Burlington / Fort Madison winner

Final

at TBA

Winners of the semi-finals

CLASS 3A

REGION 8

Quarter-finals

Tuesday July 6

in West Burlington

West Burlington-Notre Dame 12, Columbus 1

in Bloomfield

Davis County 8, Central Lee 3

in West Liberty

West Liberty 10, Mi-Prairie 1

in Knoxville

Knoxville 8, PCM 4

Semi finals

Friday July 9

in West Burlington

West Burlington-Notre Dame vs. Davis County

in West Liberty

West Liberty vs. Knoxville

Final

Monday July 12

to TBA

Winners of the semi-finals

CLASS 2A

REGION 7

First round

Tuesday July 6

at the west branch

West Branch 7, North Cedar 4

in Eldon

Cardinal 11, Mediapolis 1

Quarter-finals

Wednesday July 7

in Letts

Louisa-Muscatine vs Western Branch

in Iowa City Regina

Iowa City Regina v Beijing

in Wapello

Wapello vs. Cardinal

in Keosauqua

Van Buren County vs. Danville

Semi finals

Friday July 9

at Letts

Winner Louisa-Muscatine / West Branch vs. Iowa City Regina / Pekin winner

in Wapello

Winner of Wapello / Cardinal vs. Van Buren County / Winner of Danville

Final

Monday July 12

to TBA

Winners of the semi-finals

CLASS 1A

REGION 8

First round

Tuesday July 6

in Bellevue

Bellevue Marquette 3, Calamus-Wheatland 1

in Springville

Springville 13, Midland 0

to the central city

Downtown 12, Easton Valley 0

in New London

New London 14, Hillcrest Academy 10

at West Point

Lonely tree 10, Holy Trinity 4

Quarter-finals

Wednesday July 7

in Lisbon

Lisbon vs. Bellevue Marquette

in Springville

Winner of Springville / Midland vs. Central City

in Winfield

Winfield-Mount Union vs. New London

in Highland

Highland against lonely tree

Semi finals

Saturday July 9

in Lisbon

Winner Lisbon / Bellevue Marquette vs winner Springville / Central City

in Winfield

Winner Winfield-Mount Union / New London vs. Winner Highland / Lone Tree

Final

Monday July 12

at TBA

Winners of the semi-finals


Share.

Leave A Reply