Hoss Memtsas, Joe Yenni stadiums cleaned up for high school games; LA Week 4 Program – Crescent City Sports

0

Due to problems emanating from the impact of Hurricane Ida, the Hoss Memtsas Stadium in Harvey and the Joe Yenni Stadium in Metairie were not usable and no matches could be played there for the past two weeks.

That changes this week.

Both stadiums have been freed for matches to go on as planned this weekend.

Jefferson Parish athletic director Carl Nini has confirmed the availability of both facilities at Crescent City Sports.

Thursday night at 6:30 p.m. at Hoss Memtsas Stadium, Bonnabel visits Higgins in District 8-5A while Fisher performs at Haynes Academy at Joe Yenni Stadium, also at 6:30 p.m.

On Friday night at 7 p.m., John Ehret will face West Jefferson at Hoss Memtsas Stadium in a battle of District 8-5A rivals while defending Division IV State Champion Calvary Baptist visits Archbishop Rummel at Joe Yenni Stadium at 19 ‘o clock.

Louisiana football preparation schedule for week four

(All games at 7 p.m. unless otherwise specified)

Thursday 23 September

Episcopal ascension to Jeanerette

Beard in Southside

Beekman Charter at Highland Baptist

Ben Franklin at Covenant Christian

Bonnabel vs. Higgins, 6.30 p.m. at Hoss Memtsas stadium

Broadmoor at Liberty

Brusly at the Mentoring Academy

Catholic (NI) in Delcambre

Collegiate Academy at Glen Oaks

Fisher vs. Haynes Academy, 6:30 p.m. at Joe Yenni Stadium

Franklin Parish in Carroll

Hammond in Fontainebleau

Helen Cox vs. JF Kennedy, 7:30 p.m. Pan Am Stadium

Iota to Jennings

Kentwood in Loranger

LaGrange in Iowa

Landry vs. Booker T. Washington at Tad Gormley Stadium

Lusher Charter at the Capitol

Preparation of Madison to West Feliciana

Merryville au Grand Lac

Baptiste Parkview in Albany

Port Barre in Mamou

Riverside Academy at Southern Lab

Saint-Jean in Belaire

Saint-Martinville to Westgate

Thrive Academy in Donaldsonville

University laboratory at Baker

Welsh in Pickering

Westlake to DeRidder

Friday September 24

Class 5A

Abramson Sci Academy in Dutchtown

Bastrop to Walker

Brother Martin vs. Jesuit at Tad Gormley Stadium

Byrd to Haughton

Calvary Baptist vs. Archbishop Rummel at Joe Yenni Stadium

Captain Shreve in Southwood

Carencro in Ruston

Central Lafourche in Lutcher

Covington to Ponchatoula

East Jefferson vs. Riverdale, 2:30 p.m. at the Jefferson Playground

Franklinton in Denham Springs

Grace King in Chalmette

Holm oaks at Zachary

Holy Cross to Archbishop Shaw

John Ehret vs. West Jefferson at Hoss Memtsas Stadium

Lafayette in Comeaux

Lakeside in West Ouachita

Leesville to Pineville

Natchitoches Central at Airline

New Iberia at Sam Houston

Northshore to Mandeville

Northwood in the center

Ouachita Parish at Union Parish

Walk in Benton

Peabody in Alexandria

Scotlandville vs. Karr at Behrman Stadium

Slidell in St. Paul’s

Terrebonne Sud at Live Oak

Sulfur in Acadiana

Thibodaux in East St. John

Warren Easton at Catholic (BR) at Memorial Stadium

Woodlawn (BR) at West Monroe

Woodlawn (SH) at McKinley

Class 4A

Abbeville to Northside

Beau Chêne à Grant

Beautiful Hunting at Salmen

Ben Franklin at Covenant Christian

Bogalusa by the lake

Booker T. Washington (SH) at Wossman

Buckeye to Bolton

Cecilia in Crowley

Istrouma to Plaquemine

Kenner’s Discovery in Morgan City

Livonia at Château Blanc

Loyola preparation in Huntington

McDonogh 35 vs. Carver at Pan Am Stadium

McMain vs. Ellender at ED White Catholic

Minden to Mansfield

Nord Vermillon in Erath

Northwest to Eunice

Our Lady of Teurlings Catholic

Opelousas in Saint-Amant

Pearl River at Archbishop Hannan

Rayne in Kaplan

Saint Edmund to Evangel Christian

Saint-Jacques at the Assumption

Saint Louis Catholic in Washington

Saint Thomas More in Neville

Sterlington to North DeSoto

Tara in Saint Michael

Tioga to Many

Catholic Vandebilt at Breaux Bridge

Class 3A

Berwick to Cohen

Bouldering in Pine Prairie

Caldwell Parish in Richwood

Central Catholic in Ville Platte

De La Salle at Lake Charles College Prep

West St. John vs Douglass, 3:30 p.m. at the Pan Am Stadium

Dunham south of Beauregard

Oriental Feliciana at Jewel Sumner

Jena in North Webster

Preparation of Madison to West Feliciana

Marksville to Church Point

ML King Charter in South Plaquemines

Caddo Nord in Bossier

Baptiste Parkview in Albany

Patterson to Amite

Thomas Jefferson in Centerville

Class 2A

Avoyelles to Bunkie

Bois d’Arbonne in Northwood Lena

Charter from Delhi to Mangam

Episcopal with Pope John Paul II

Rayville ferry

Saint-Sauveur Ménard to Lakeview

Kindergarten to Catholic (PC)

Lafayette Christian in Saint Helena

Lac Arthur at DeQuincy

Logansport in Jonesboro

Loreauville to Franklin

Madison to General Trass

Newman at Country Day

Catholic Opelousas in Vinton

Pine in Northlake Christian

Port Allen in Wilkinson County (MS)

Rouge River in Winnfield

Sacred Heart in Rosepine

Springfield at the slaughter community

St. Charles Catholic of Jefferson County (MS)

Sainte-Marie in Oakdale

Saint Thomas Aquinas at independence

Varnado to the northeast

Vidalia in LaSalle

West St. Mary to North Central

Class 1A

Catholic Ascension to Catholic Vermilion

Delta Charter in Oak Grove

East Beauregard to Elton

East Iberville to Central Private

Gueydan to Oberlin

Hamilton Christian to Basil

Hanson Memorial in Saint-Martin

Homer at Glenbrook

Preparation of Lincoln to Arcadia

Ouachita Christian in Cedar Creek

Simple transaction in Haynesville

Ringgold at the Magnolia School of Excellence

River Oaks in Montgomery

Saint Frederick in Delhi

Tensas in the island of Sicily

Christian of Westminster at Ascension Christian

Saturday September 25

Terrebonne at HL Bourgeois, 10 a.m.

South Lafourche at ED White Catholic, 11 a.m.

Berwick vs. Cohen, 2:30 p.m. Pan Am Stadium

Destrehan at Hahnville, 3 p.m.

Opelousas vs St. Amant, 6 p.m. at Dutchtown

John Curtis Christian vs. St. Augustine, 7 p.m. at Tad Gormley Stadium

Jefferson Rise vs. Rosenwald Charter, 7 p.m. at Behrman Stadium


Source link

Share.

Leave A Reply